Prve asocijacije na reč bazeni koje mnogima padaju na pamet su opuštanje, relaksacija i rashlađenje. Da bi opravdali svoje ime, bazeni moraju imati osnovnu opremu koja je neophodna za njihovo normalno funkcionisanje.
Naime, postoje različite vrste bazena, kao što su oni iz kojih voda izlazi kroz skimmer, odnosno uređaj koji omogućuje uklanjanje nečistoća iz okoline pa oni iz kojih se voda preliva preko ruba, odnosno prelivni bazeni.
Prema materijalima od kojih se grade bazeni razlikujemo betonske bazene, poliesterske, to jest stakloplastične, montažne, keramičke i polipropilenske bazene.
Betonski bazeni
Betonski bazeni najbolji su izbor kada želite trajno i vrlo kvalitetno rešenje. Velike prednosti betonskih bazena su neograničene mogućnosti oblika i dimenzija te nekoliko različitih mogućnosti za završnu obradu, kao što su jeftinije boje, PVC folije i nešto skuplji, ali i najljepši materijal keramike. Jedini nedostaci su duže vreme gradnje, iako ona može trajati i dva meseca ako Vas vreme dobro posluži te zahtevnije održavanje. Gradnja se može ubrzati još jednim, sve popularnijim načinom, a to je gradnja bazena od stiropor blokova. Naime, nakon postavljanja stiroporskih blokova unutar njih se uliva beton, čime se dobija odlična izolacija. Ovaj način izgradnje znatno je brži, pogotovo kod nepravilnih oblika bazena.
Poliesterski bazeni
Poliesterski i keramički bazeni uglavnom su isti, osim što keramički imaju onaj posljednji sloj keramike. Oni su vrlo kvalitetni, a imaju i neke prednosti koje betonski bazeni nemaju. Naime, poliesterski bazeni zahtevaju najmanje vremena za održavanje jer se nečistoća na njihovim površinama najteže hvataju i najlakše skidaju. Takođe, ovi bazeni su fleksibilni, a što je od velike važnosti onima koji se boje potresa ili se nalaze na mestu čestih vibracija tla. Ako nemate posebnih zahteva oko dimenzija ili želite da je bazen lagan kako bi ga mogli montirati na terasi, onda su poliesterski bazeni odličan izbor za Vas. Što se gradnje tiče, poliesterski bazeni imaju još jednu veliku prednost, a to je da su gotovi za samo nekoliko dana.
Montažni bazeni
Montažni bazeni pravi su izbor za one koji žele imati bazen na teško dostupnim mestima, odnosno na onim mestima gde se ostali bazeni ne mogu izgraditi. Uz montažne bazene imate neograničenu mogućnost biranja oblika i veličina te veliku fleksibilnost. Oni su jeftiniji nego ostali bazeni, a isto tako su i manje kvalitetni.
Izgradnja, dodatna oprema i održavanje bazena
Izgradnja bazena zavisi od brojnih činioca, kao što su Vaše potrebe, želje i mogućnosti. Ona započinje iskopom, zatim izlivanjem armirano-betonske ploče, nakon čega sledi montiranje bazena te na kraju zatrpavanje bazena tankim slojem betona i materijalom od iskopa. Što se tiče dodatne opreme, rasveta i penjalice svakako su poželjne, ako ne zbog efekta onda zbog same sigurnosti.
Održavanje bazenske vode jedna je od najbitnijih stvari ako želite imati čist i ispravan bazen. Osim toga, nepravilnim održavanjem bazena ugrožavate sigurnost i zdravlje sebe i svoje porodice. Za ovu svrhu možete koristiti male dozirne pumpe koje ubrizgavaju hemikalije u cevovod, a najćešće je reč o hloru za dezinfekciju i kiseline za korekciju pH vrednosti vode.
S obzirom na to da je hlor štetan i za ljude, sve češće se nastoji zameniti s nečim drugim, kao što je ozon, joni bakra i srebra, ultraljubičaste – UV lampe te ostale kombinacije. Ipak, osim hlora ništa drugo nije apsolutno sigurno, zbog čega je hloriranje još uviek jedini službeno propisani način kojeg se svi javni bazeni, pa i ovi privatni trebaju pridržavati.