Ekologija u Srbiji spada u jednu od najaktuelnijih tema zadnjih nekoliko godina. Uporedo sa usvojenim zakonima i odredbama, i usklađivanjem sa zahtevima Evropske unije, Srbija se suočava sa potrebom za rešavanjem velikog broja ekoloških problema koji su nastali kao posledica višedecenijskog zanemarivanja životne sredine.
U Srbiji je 2009 godine osnovana kompanija Borplastika Eko doo u Novom Sadu kao deo BP GROUP. Iz godine u godinu firma jača, sve bolje se pozicionira na tržištu Srbije i predstavlja odličnu bazu za širenje na okolna nova tržišta. Projektovanje i izrada naših uređaja od termoplastike se vrši u skladu sa sa Evropskim normama i atestrani su od strane nadležnih institucija. Proizvodni program smo prilagodili zahtevima tržišta, pa nudimo: separatore lakih tečnosti, biološke prečistače komunalnih otpadnih voda, kanalizaciona okna i razne vrste rezervoara, kao i postrojenja za tretman otpadne vode i tretman vazduha u različitim granama industrije.
Zagađenost voda je nešto što široka javnost najbolje uviđa. Zagađenost vazduha je tema koja se prepoznaje uglavnom kada se svi parametri izdignu iznad dozvoljenih granica, a upravljanje otpadom se čini kao najmanje doticana oblast.
Primena ekoloških propisa ne može biti uspešna bez velikih investicija u infrastrukturi ( upravljanje komunalnim otpadom, postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, sistemi za prečišćavanje vazduha i sl. ).
Kada se radi o vodama u Srbiji, situacija je vrlo zabrinjavajuća. Otpadne vode iz industrije i iz domaćinstava se ne prečišćavaju u dovoljnoj meri, te se time zagađuju vodotokovi, zemljište, a dugoročno gledano i zdravlje ljudi. Shodno tome, potrebno je raditi na ugradnji što većeg broja uređaja za prečišćavanje voda, kao i na rekonstrukciji postojećih, tamo gde je to moguće. Velika većina industrijskih postrojenja ne vrši redovne analize svojih otpadnih voda, pa ne raspolaže ni potpuno tačnim informacijama neophodnim za konstruktivno rešavanje problema. Firma Borplastika doo je zato inovativno pristupila rešavanju tog problema konstruisanjem našeg pilot postrojenja za uzorkovanje otpadnih voda. Uspešno smo ga testirali na tržištu Srbije na jednom industrijskom postrojenju, na veliko zadovoljstvo kako nas, tako i našeg kupca, sa postignutim rezultatima. Korišćenje pilot postrojenja dalo nam je mogućnost kompleksnog pristupa problemu koji kupac ima, jer samo sa tačnim rezultatima dobijenim analizom otpadne vode , može se dati i najadekvatnije tehničko-tehnološko rešenje za prečišćavanje.

Projekat Mlekare Spasojević ističemo kao primer odlično izvedenog sistema za kompletnog prečišćavanja tehnoloških otpadnih voda. Kao što je poznato, otpadne vode koje se dobijaju iz pogona za preradu mleka, imaju značajan uticaj na životnu sredinu zbog visokog sadržaja organskih materija. Mi smo uspeli da tretiranjem otpadnih voda iz pogona mlekare dobijemo zagarantovane izlazne parametre prema svim važećim zakonskim normativima . Još jednom ističemo stručnost i osposobljenost naših zaposlenih , koji su konstruisali izvanredno tehničko-tehnološko rešenje u kontejnerskoj izvedbi.

Problem tretmana atmosferskih otpadnih voda je aktuelan na svim područjima. Naši separatori ulja su prepoznati na tržištu kao proizvodi sa odličnim tehničkim rešenjem i visokokvalitetnom izradom. Ugradnja separatora Borplastike eko na deonicama Koridora 10 i Koridora 11 u Srbiji, samo su potvrda da su naši uređaji prepoznati kao najbolje rešenje problema prečišćavanja atmosferskih otpadnih voda na tako važnim infrastrukturnim projektima. Separatori su u potpunosti testirani od strane akreditovanih laboratorija za normu EN 858 i pokazali su se jako dobro u slučajevima poplava i bujica. Jednostavni su za ugradnju pa je to jedan od razloga zašto se putari odlučuju za njih. Odlikuju se vodonepropustljivošću lakoćom plastičnih separatora a ukoliko je potebno, nudimo varujantu sa duplim zidom gde se uliva beton između zidova od propilena, čime se obezbeđuje i čvrstoća betonskog separatora.
Problem sanitarno-fekalnih otpadnih voda je jedan od većih problema u Srbiji. Zbog niskog stepena pokrivenosti kanalizacijom i velikog broja zastarelih i propalih septičkih jama, te otpadne vode se neadekvatno prečišćene ispuštaju u vodotokove, ugrožavajući ekosisteme i zdravlje ljudi. Mi stalno i iznova dokazujemo da naša rešenja daju izvanredne rezultate kako u pogledu izlaznih parametara, tako i u pogledu jednostavnosti same ugradnje i održavanja uređaja za preradu sanitarno- fekalnih otpadnih voda. Jedan od primera je ugradnja našeg uređaja za prečišćavanje sanitarno-fekalnih voda BP SBR 80P u Nacionalnom parku.
Naši uređaji tipa BP SBR su jedna od izvedbi biološkog sistema prečišćavanja sanitarno-fekalnih otpadnih voda sa aeracijom I primenjuju se kada hidrauličko opterećenje varira ( restorani, objekti turističkin destitacija I sl. ). Prečišćavanje otpadne vode se odvija u 3 ciklusa dnevno i u 4 faze po ciklusu. Faze su:
. Dotok otpadne vode
. Aeracija
. Taloženje
. Odvod prečišćene vode, izlaz
Nakon toga započinje novi ciklus. Ciklusi, u kojima se odvijaju zasebne faze, traju 8 sati, dakle 3 ciklusa u jednom danu.

Zagađenost vazduha je posledica dugogodišnjeg zanemarivanja i neulaganja u sisteme za prečišćavanje vazduha.
Mi nudimo kompletnu uslugu koju čine: projektovanje i izvođenje sistema za prečišćavanje vazduha pomoću biofiltera, apsorpcije vazduha aktivnim ugljam ili odstranjivanjem toksičnih i korozivnih gasova, zatim kontrola zagađenosti vazduha i projektovanje i proizvodnja plastičnih ventilacionih sistema.
Biofiltracija – zasniva se na principu biološke razgradnje štetnih materija iz vazduha. zZagađeni vazduh prolazi kroz poroznu površinu, gde se uz pomoć bakterija prečišćava i odvodi iz sistema.
Apsorbcija aktivnim ugljem – funkcioniše tako da se zagađenje iz vazduha veže za apsorber: standardni aktivni ugalj ili natopljeni aktivni ugalj ( za specifične gasove poput H2S ili NH3 ), a prečišćeni vazduh se odvodi iz istog.
Odstranjivanje toksičnih i korozivnih gasova – prečišćavanje se vrši rastvaranjem štetnih gasova u odgovarajućoj tečnosti ( voda, voda sa reagensima ili voda sa rastvaračem ). Koriste se naizmenični prečistači, sprejni prečistači i venturi prečistači.
Kontrolu zagađenosti vazduha vršimo merenjem odgovarajućim mernim uređajima, te se u skladu sa dobijenim rezultatima upravlja sistemom za prečišćavanje.
U slučaju zagađenja vazduha agresivnim primesama, sistem za prečišćavanje izrađujemo od polipropilena. Sve prema potrebama i zahtevu projektanata.


Uviđajući i shvatajući ekološke probleme, i ulažući veliki trud i znanje u rešavanje istih, ponosimo se svojom misijom i vizijom – budućnost postoji! Jer zaštita i očuvanje prirode kreiraju našu poslovnu politiku, sa željom da damo što veći doprinos razvoju ekološke svesti i čistijem okruženju. Prepreke na koje nailazimo shvatamo izazovom da stvaramo i nudimo nova rešenja za čistiju budućnost.