Ventilacija je namenjena stalnoj zameni zagađenog vazduha iz prostorije svežim vazduhom iz atmosfere, zbog održavanja potrebnih higijenskih uslova, a koji su neophodni za zdrav i ugodan boravak u prostoriji. Ventilacija je takođe i za odstranjivanje suvišne vlage i štetnih gasova iz prostorije.
Vrste ventilacija
Ventilaciju možemo podeliti na prirodnu i mehaničku ventilaciju. Prirodna ventilacija podrazumeva infiltraciju kroz zazore na prozorima i vratima te malim delom kroz spoljne zidove, zatim otvaranje i zatvaranje prozora i vrata, čime se postiže najintenzivnija izmena vazduha u prostoru te prirodna ventilacija kroz kanale.
Mehanička se ventilacija odnosi na prisilnu izmenu vazduha u zatvorenom prostoru kroz vertikalne kanale na mehanički pogon uz pomoć ventilatora. Naime, takva se ventilacija izvodi u području s jakim vrtlogom vetrova ili onda kada nema prirodne ventilacije. Prednosti ove ventilacije su veliki izbor opreme, ne zavisi od vremenskih uslova te mogućnost regulacije.
Mehanička ventilacija se deli na odsisnu, pod pritiskom i odsisno-tlačnu ventilaciju. Kod odsisne ventilacije prostorija se nalazi u podpritisku, a čime se sprečava širenje lošeg vazduha. Odsisna ventilacija isisava vazduh i izbacuje ga van, a najčešće se koristi u kuhinjama i kupatilima.
Ventilacija pod pritiskom ubacuje spoljašnji vazduh u prostor koji se ventilira, a dotok zagađenog vazduha u ventilisani prostor je sprečen. Odsisno-tlačna ventilacija vrlo je pogodna za velike prostorije. Ona svež vazduh ubacuje u prostoriju, dok se onaj zagađeni izbacuje van. Odsisno-tlačna ventilacija se najčešće primenjuje za komfornu i industrijsku ventilaciju.